Mariusz Czerkawski urodził się 13 kwietnia 1972 w Radomsku.

Jest najbardziej znanym polskim hokeistą. Karierę zaczynał w polskim klubie GKS Tychy. Przez wiele lat był zawodnikiem czołowych klubów ligi NHL i najlepszych klubów Europy. Dzięki dobrej grze w pierwszej połowie sezonu 1999/2000, został powołany przez władze NHL do historycznego 50 meczu gwiazd NHL – All Stars Game, który odbył się 6 lutego 2000 roku w Toronto.

Wykładowca, komentator sportowy, uczestnik debat publicznych. Juror konkursów telewizyjnych, uczestnik programów rozrywkowych, grał w wielu filmach i serialach telewizyjnych.

21 czerwca 2004 roku za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie oraz za osiągnięcia w działalności społecznej prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał Czerkawskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2009 roku zdobył Superchampiona w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i  TVP za całokształt kariery oraz „Złoty Krążek” od dziennikarzy TVP Sport, Magazynu Hokej i portalu Sport24.pl w uznaniu za całokształt kariery i działalność na rzecz rozwoju hokeja w Polsce.

W lipcu 2012 roku biegł ze zniczem olimpijskim przed Olimpiadą w Londynie.

We wrześniu 2012 roku ukazała się książka „Życie na lodzie”. Jest to wywiad-rzeka z Mariuszem Czerkawskim, w którym opowiada o życiu na lodzie, począwszy od lodowiska na osiedlowym parkingu, aż do zakończenia kariery.

W październiku 2012 roku został powołany na funkcję team leadera reprezentacji Polski na turniej kwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi.

Wciąż wspiera polski hokej, jako doradca prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.