Igrzyska w Pjongczang 2018 już od 9 lutego

XXIII Zimowe Igrzyska w Pjongczang na antenie TVP

Do Korei Południowej TVP wysyła aż 35-osobowy zespół komentatorów. Mecze hokeja na lodzie komentował będzie trzyosobowy zespół, w składzie Mariusz Czerkawski, Dariusz Szpakowski i Jacek Laskowski. Igrzyska w Pjongczang to już trzecia olimpiada komentowana przez naszego sportowca i olimpijczyka z Albertville: w 2010 komentował on dla nas z Vancouver, a w 2014 z Sochi. Niestety na igrzyskach w Pjongczang zabraknie reprezentacji Polski.

Olimpiada bez gwiazd NHL

Na Igrzyska w Pjongczang, po raz pierwszy od dwudziestu lat  nie przyjadą również  najlepsi zawodnicy świata z ligi NHL. W tej sprawie władze NHL finalnie nie osiągnęły porozumienia z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim . Co do powodu decyzji spekuluje się, iż przyczyny mogły być co najmniej dwie: lobbing właścicieli klubów oraz kwestie związane z kosztami wyjazdu sportowców do Korei Południowej.

Mariusz Czerkawski podkreśla, iż  „…jest pewien rozdźwięk między podejściem zawodników z USA i Kanady, a tych z Europy. Dla pierwszych największym marzeniem jest wygranie Pucharu Stanleya. Dla tych ze Starego Kontynentu priorytetem jest olimpijskie złoto, bo co im po wygraniu NHL, jeśli za rok, dwa czy nawet dziesięć odejdą z danego klubu i wrócą do siebie” (wypowiedź dla sport.tvp.pl). Według sportowca najbardziej na tej decyzji stracą Kanada i Stany Zjednoczone, w których składach od zawsze przeważali zawodnicy z NHL oraz Szwecja. Brak obecności zawodników NHL postarają się na pewno wykorzystać inne kraje, w tym przede wszystkim Rosja, której Czerkawski daje duże szanse na olimpijskie złoto.