Początki

Mariusz Czerkawski swoją przygodę z hokejem rozpoczął w wieku 8 lat, na Śląsku, w Tychach. Urodzony w 1972r w Radomsku, przyszły napastnik NHL jako 16 latek zagrał po raz pierwszy w ligowym zespole GKS Tychy. W 1991r reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów. Później, aż trzykrotnie zagrał w reprezentacji Polski Serniorów na Mistrzostwach Świata (1992, 2000, 2002) oraz podczas Olimpiady Zimowej w Albertville (Francja, 1992). W wieku 19 lat Mariusz przeprowadził się do Szwecji, gdzie właściwe zaczęła się jego międzynarodowa kariera i przygoda z najlepszą ligą hokejową świata – NHL.

NHL

W Szwecji pierwszym zespołem Mariusza był Djurgårdens IF w lidze Elitserien. W roku 1992, wypożyczony do Hammarby IF, grał już dla pierwszego składu zdobywając 55 bramek i 92 punktów. W tym samym roku z Boston Bruins otrzymał po raz pierwszy zaproszenie do gry w NHL, jednakże ze względu na przeszkody formalne jego debiut w lidze przesunął się o 2 lata, do roku 1994. W swoim pierwszym meczu dla Boston Bruins, Mariusz zagrał przeciwko Tampa Bay Lightning. Kolejnym zespołem był Edmonton Oilers, gdzie w sezonie 1996/97 łącznie rozegrał 113 meczów, zdobył 38 bramek.

Latem 1997 roku, Mariusz przeniósł się do Nowego Jorku, do drużyny New York Islanders. Okres gry dla “Islandersów” był najbardziej owocnym i najważniejszym okresem w jego karierze sportowej. W latach 1999-2001 Mario był uznawany za najlepszego strzelca i najskuteczniejszego zawodnika drużyny, zaś w roku 2000 otrzymał zarówno nagrodę dla najlepszego zawodnika – „the Islander of the Year”, jak i zagrał, jako pierwszy Polak w meczu gwiazd hokeja „World All-Star game” w Toronto. Dla swojego ukochanego zespołu New York Islanders Mariusz (numer 21) rozegrał 389 spotkań, w których zaliczył 246 punktów i 120 bramek.

W roku 2002 Czerkawski dołączył na jeden sezon do drużyny Montreal Canadiens. Nastepnie wrócił do “Islandersów”. Sezon 2005/06 rozpoczął grą dla Toronto Maple Leafs, ale już w jego połowie grał dla Boston Bruins – drużyny, z którą rozegrał w roku 2006 swój ostatni mecz w lidze NHL. W najlepszej hokejowej lidze świata Mariusz grał 12 sezonów, rozegrał 745 spotkań, zaliczył 435 punktów i 215 bramek; w fazie play-offs zagrał w 12 meczach, gdzie zaliczył 13 punktów i 7 bramek. Jest najlepszym i najbardziej rozpoznawanym na świecie polskim zawodnikiem w NHL.

Biznes, działalność społeczna, sport

W roku 2008, po 17 latach profesjonalnej gry w hokeja Mariusz Czerkawski ogłosił zakończenie kariery sportowej. Od tego czasu, swoją aktywność dzieli pomiędzy działalność pożytku publicznego, w ramach założonego w roku 2011 Stowarzyszenia Sport7 (www.sport7.pl) oraz działalność biznesową, jako inwestor i Anioł Biznesu, mentor i promotor różnych profesjonalnych projektów. Mariusz udziela swojego wizerunku lub angażuje się jako ekspert w wybrane projekty i inicjatywy związane z hokejem na lodzie oraz promocją sportu i zdrowego stylu życia, jest konsultantem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz występuje w roli eksperta i komentatora telewizyjnego meczów hokejowych.

W 2004 roku został odznaczony przez Prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie i za osiągnięcia w działalności społecznej. W 2010 roku wydał książkę – biografię w formule wywiadu-rzeki „Życie na lodzie”. Wielką pasją Mariusza jest golf, któremu poświęca wolny czas i którego jest ambasadorem. W roku 2017, z sukcesem reprezentował Polskę w trakcie 23 światowego finału mistrzostw świata amatorów – World Golfers Championships w Kuala Lumpur w Malezji, w kategorii WAGI, HCP 0-7.